  • 91TR20LF
91TR20LF
advertisement
Manufacturer No:
91TR20LF
Manufacturer:
BI Technologies
HK JDW NO:
6011-91TR20LF
Package:
Datasheet:
91TR20LF
Description:
Through Hole TRIMMER, 20Ohm, Cermet,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
91TR20LF
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 91TR20LF .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    4.57mm
  • Working Voltage
    250V
  • Lead Diameter
    0.508 mm
  • Rated Temperature
    70°C