  • 89WR50KLF
89WR50KLF
advertisement
Manufacturer No:
89WR50KLF
HK JDW NO:
860-89WR50KLF
Package:
Datasheet:
89WR50KLF
Description:
TRIMMER 50KOHM 0.75W PC PIN SIDE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
89WR50KLF
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 89WR50KLF.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Resistive Material
    Cermet
  • Published
    2006
  • Series
    89
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.810 x 0.190 Face x 0.250 H 20.57mmx4.83mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Packing Method
    BULK
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Lead Length
    4.445mm
  • Lead Diameter
    0.533 mm
  • Size Code
    7519
  • Rated Temperature
    85°C