  • 893-18MMX55M
893-18MMX55M
advertisement
Manufacturer No:
893-18MMX55M
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-893-18MMX55M
Package:
Datasheet:
Description:
TAPE FILAMENT CLEAR 0.71"X 60YDS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
893-18MMX55M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Adhesive
  • Weight
    8.618255kg
  • Packaging
    Roll
  • Published
    2004
  • Series
    Scotch® 893
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Clear
  • Usage
    General Purpose
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
  • Storage/Refrigeration Temperature
    40°F~80°F 4°C~26°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Scotchpro™ Film
  • Tape Type
    Filament
  • Length
    180' 55.0m 60 yds
  • Width
    0.71 18.00mm
  • Thickness
    0.0060 6.0mils 0.152mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 9495MP 0.188 X 60YD
3M 9495MP 0.188 X 60YD
3M 301+ 0.75 X 0.75-1000
3M 301+ 0.75 X 0.75-1000
3M 4926 0.5
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100