  • 813-SS-008-30-001101
813-SS-008-30-001101
advertisement
Manufacturer No:
813-SS-008-30-001101
Manufacturer:
Preci-Dip
HK JDW NO:
620-813-SS-008-30-001101
Quantity:
In Stock : 98
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
813-SS-008-30-001101
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass, Stainless Steel
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Material
    Brass
  • Housing Material
    Polychlorinated
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    813
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Piston
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.08mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Number of Contacts
    8
  • Housing Color
    Black
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Insulation Resistance
    10000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Max Current Rating
    3.5A
  • Durability
    100000 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Length
    10.16mm