  • 813-S1-028-10-016101
813-S1-028-10-016101
advertisement
Manufacturer No:
813-S1-028-10-016101
HK JDW NO:
620-813-S1-028-10-016101
Step5Bar-code shipping tag
813-S1-028-10-016101
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Published
    2012
  • Pitch
    0.100 2.54mm
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.4 inch
  • Number of Contacts
    28
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.173 inch
  • Rated Current (Signal)
    3.5A
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Termination Type
    SOLDER
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
    RECTANGULAR
  • Contact Finish Thickness
    19.7μin 0.50μm
  • Length - Termination
    0.118 inch