  • 813-S1-020-10-017101
813-S1-020-10-017101
advertisement
Manufacturer No:
813-S1-020-10-017101
HK JDW NO:
620-813-S1-020-10-017101
Step5Bar-code shipping tag
813-S1-020-10-017101
    Select All
  • Depth
    5.08mm
  • Current Rating
    3.5A
  • Number of Contacts
    20
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Housing Color
    Black
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Max Current Rating
    3.5A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
    RECTANGULAR
  • Height
    4mm
  • Length
    25.4mm
  • Contact Finish Thickness
    19.7μin 0.50μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass, Copper
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Material
    Brass
  • Housing Material
    Polychlorinated
  • Published
    2012
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Piston
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    150V
  • Pitch
    0.100 2.54mm