  • 813-S1-012-30-017101
813-S1-012-30-017101
advertisement
Manufacturer No:
813-S1-012-30-017101
Manufacturer:
Preci-Dip
HK JDW NO:
620-813-S1-012-30-017101
Package:
Description:
Quantity:
In Stock : 23
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
813-S1-012-30-017101
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.08mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Number of Contacts
    12
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    10000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Max Current Rating
    3.5A
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Durability
    50000 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Length
    15.24mm
  • Contact Finish Thickness
    19.7μin 0.50μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass, Stainless Steel
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Material
    Brass
  • Housing Material
    Polychlorinated
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    813
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Piston
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C