  • 811-SS-010-30-008101
811-SS-010-30-008101
advertisement
Manufacturer No:
811-SS-010-30-008101
HK JDW NO:
620-811-SS-010-30-008101
Package:
Description:
Quantity:
In Stock : 200
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
811-SS-010-30-008101
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Material
    Brass
  • Housing Material
    Polychlorinated
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    811
  • Published
    2010
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Piston
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    150V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    2.54mm
  • Current Rating
    3.5A
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Number of Contacts
    10
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Housing Color
    Black
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Max Current Rating
    3.5A
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Height
    1.8mm
  • Length
    25.4mm