  • 80ZLH390MEFC16X20
80ZLH390MEFC16X20
advertisement
Manufacturer No:
80ZLH390MEFC16X20
HK JDW NO:
683-80ZLH390MEFC16X20
Description:
ZLH 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 962.5mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 23
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
80ZLH390MEFC16X20
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    ZLH
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    962.5mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    58mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    962.5mA @ 120Hz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm