  • 8020.5016.PT
8020.5016.PT
advertisement
Manufacturer No:
8020.5016.PT
Manufacturer:
Schurter Inc.
HK JDW NO:
685-8020.5016.PT
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
Datasheet:
8020.5016.PT
Description:
SCHURTER 8020.5016.PT Cartridge Fuse, 3.15 A, 500 V, 6.3mm x 32mm, 1.5 kA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
8020.5016.PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Body Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    SHT 6.3X32
  • Size / Dimension
    0.270Diax1.291L 6.85mmx32.80mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Vendor Undefined
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    500V
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Current Rating
    3.15A
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Approval Agency
    cURus
  • Body Length or Diameter
    6.85mm
  • Physical Dimension
    6.85mm x 32.8mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1.5kA
  • Wire/Cable Diameter
    800 μm
  • Melting I2t
    39
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Size
    6x32mm
  • Fuse Current
    3.15A
  • Body Height
    32.8mm