  • 7S.34.8.120.4220
7S.34.8.120.4220
advertisement
Manufacturer No:
7S.34.8.120.4220
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
HK JDW NO:
306-7S.34.8.120.4220
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
7S.34.8.120.4220
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    7S
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Part Status
    Active
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Contact Form
    4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
  • Coil Resistance
    11.8kOhm
  • Operate Time
    12ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Switching Voltage
    250VAC - Nom
  • Coil Current
    10.2mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    93VAC
  • Contact Rating (Current)
    6A
  • Coil Power
    1.1W
  • Must Release Voltage
    12VAC