  • 782XDXH21-120A
782XDXH21-120A
advertisement
Manufacturer No:
782XDXH21-120A
Manufacturer:
Schneider Electric
HK JDW NO:
16111-782XDXH21-120A
Package:
120
Datasheet:
782XDXH21-120A
Description:
Relay; E-Mech; Hermetically Sealed; 4PDT; Cur-Rtg 5A; Ctrl-V 120AC; Plug-In
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
782XDXH21-120A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Brackets, Plug-In, Socket
  • Package / Case
    120
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Power Rating
    1.2 W
  • Depth
    32.54 mm
  • Current Rating
    5 A
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Max Current Rating
    10 A
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Contact Current Rating
    5 A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    3.9 kΩ
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Switching Voltage
    300 V
  • Power Consumption
    2.3 W
  • Coil Power
    1.2 W
  • Coil Voltage (AC)
    120 V
  • Height
    26.9 mm
  • Length
    40.6 mm
  • Width
    13.4 mm