  • 750XCXH-120A
750XCXH-120A
advertisement
Manufacturer No:
750XCXH-120A
Manufacturer:
Schneider Electric
HK JDW NO:
16111-750XCXH-120A
Package:
Datasheet:
750XCXH-120A
Description:
Power Relay 110/120VAC 9.1KOhm 10A 3PDT(40.8x36.5x52.07)mm Socket
Step5Bar-code shipping tag
750XCXH-120A
    Select All
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Mount
    Plug-In, Socket
  • Number of Pins
    11
  • Weight
    130 g
  • Termination
    Plug
  • Resistance
    1.7 kΩ
  • Max Operating Temperature
    55 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Power Rating
    500 mW
  • Depth
    50.3 mm
  • Current Rating
    10 A
  • Approval Agency
    cULus
  • Max Voltage Rating (AC)
    240 V
  • Max Current Rating
    10 A
  • Throw Configuration
    3PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30 V
  • Contact Current Rating
    12 A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.7 kΩ
  • Operate Time
    15 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Switching Voltage
    300 V
  • Power Consumption
    2 W
  • Coil Power
    2 W
  • Coil Voltage (AC)
    120 V
  • Height
    34.4 mm
  • Length
    50.3 mm
  • Width
    33.5 mm