  • 74LVCU04AD-Q100J
74LVCU04AD-Q100J
advertisement
Manufacturer No:
74LVCU04AD-Q100J
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74LVCU04AD-Q100J
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 1.2V~3.6V V 40μA μA
Purchasing and Inquiry
74LVCU04AD-Q100J Overview
As the part is packed in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), international shipping is convenient. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. As a result, it works on the principle of Inverter. A voltage of 1.2V~3.6V is needed to ensure full function of the part. Temperatures around -40°C~125°C are extended for operation. There is Surface Mount mounting in Surface Mount. There is 24mA 24mA output current in the high or low states. It comes from the Automotive, AEC-Q100, 74LVCU series. 14 terminations have been made so far. There are 6 functions that significantly improve the user experience. It represents the LVC/LCX/Z product family. The part body is injected with 14 pins. The logic device can be mounted on the Surface Mount axis and is used in a wide range of applications. A 6 input is supported by the part. When the part is quiescent, 40μA current flows through it. The circuits in this device number 6. A minimum voltage of 1.2V is required to supply the device. A standby mode current of 100mA is the maximum.
74LVCU04AD-Q100J Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 40μA
74LVCU04AD-Q100J Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74LVCU04AD-Q100J Gates and Inverters applications.
  • Induction cooker
  • Fax machine
  • Reactive power compensation function
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Roof distributed power station
  • Residual current/leakage current protection
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Automotive voltage monitoring
  • Remote monitoring
  • Flashlight
Step5Bar-code shipping tag
74LVCU04AD-Q100J
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 74LVCU
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.2V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.2V
  • Number of Circuits
    6
  • Quiescent Current
    40μA
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Number of Inputs
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4ns @ 3.6V, 50pF
  • Propagation Delay (tpd)
    9 ns
  • Logic Level - Low
    0.2V ~ 0.55V
  • Logic Level - High
    1.2V ~ 2.2V
  • Current - Quiescent (Max)
    100mA
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm