  • 74LCX16240MEAX
74LCX16240MEAX
advertisement
Manufacturer No:
74LCX16240MEAX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74LCX16240MEAX
Package:
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
DUAL Buffer, Inverting 2V~3.6V 3-State Buffers 74LCX Series 74LCX16240 24mA 24mA 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Step5Bar-code shipping tag
74LCX16240MEAX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LCX
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    48
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    74LCX16240
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    4
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Length
    15.875mm