  • 74HC4852BQ-Q100,11
74HC4852BQ-Q100,11
advertisement
Manufacturer No:
74HC4852BQ-Q100,11
HK JDW NO:
554-74HC4852BQ-Q100,11
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Description:
39ns, 78ns SP4T 195Ohm Analog Switches 74HC4852 16 Pins 100nA 16-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
74HC4852BQ-Q100,11 Overview
Shipping overseas is convenient with the electronic component packed in 16-VFQFN Exposed Pad. This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. The multiplexer is located in Surface Mount. Multiplexer and demultiplexer circuits have a number 4:1. Operational temperature extended around -40°C~125°C TA. There is an electrical component included in the 16 series. SP4T switching circuits are used in these analog switch ics. A total of 2 circuits make up this switch device. 74HC4852 can be used to search for analog multiplexer variants. The internal resistance of this digital multiplexer is 195Ohm. The functions of 16 pins can be found in the datasheets. It is normally recommended that users do not supply the multiplexer with voltages higher than 6V. Analog switch ics with Single supply type are cost-effective. There should be 2V voltage fed to the electrical part below 2V. An operating current of 2μA would be sufficient for this switch device. Using only a single voltage supply, this analog switch requires 2V~6V voltage. The Automotive, AEC-Q100 series is responsible for it.
74HC4852BQ-Q100,11 Features
Switch Circuit: SP4T
2μA Supply Current
74HC4852BQ-Q100,11 Applications
  • HDTV
  • Video switching
  • DVD-R
  • Short/Medium Loop: approximately 2000 ft. of 26 AWG and 5 REN loads
  • Data Acquisition Systems
  • Channelized and Unchannelized DS3 applications
  • Avionics and Military Systems
  • High speed data transmission line cards
  • PDAs
  • Relay replacements
Step5Bar-code shipping tag
74HC4852BQ-Q100,11
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    16-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Resistance
    195Ohm
  • Base Part Number
    74HC4852
  • Pin Count
    16
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Operating Supply Current
    2μA
  • Logic Function
    Demultiplexer, Multiplexer
  • Supply Type
    Single
  • On-State Resistance (Max)
    195Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    4:1
    10pF
  • Switch Circuit
    SP4T
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    39ns, 78ns
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    3 Ω
  • Voltage - Supply, Single (V+)
    2V~6V