  • 74HC4053PW-Q100,11
74HC4053PW-Q100,11
advertisement
Manufacturer No:
74HC4053PW-Q100,11
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74HC4053PW-Q100,11
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
31ns, 29ns SPDT 120Ohm Analog Switches 74HC4053 16 Pins 100nA 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
74HC4053PW-Q100,11 Overview
Shipping overseas is convenient due to the electrical component's packing in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). This analog switch is mounted in Surface Mount. 2:1 is the ratio between multiplexers and demultiplexers. Around -40°C~125°C TA is the extended operating temperature. An electrical component like this is included in the 16 series. Circuits based on SPDT switching are used to construct these analog switch ics. There are 3 circuits in this multiplexer. Try searching for the analog switch ic with 74HC4053 if you are looking for variants. There is 140Ohm internal resistance in this digital multiplexer. The functions of 16 pins can be found in the datasheets. In a normalsituation, users should not supply the switches with voltage higher than 10V. Dual, Single supply type digital switch with a low cost. It is recommended that the electrical component receives a voltage of 2V. This digital switch can be operated with a current of 16μA. Despite this switch's dual supply capability, its voltage should not exceed 5V. You should attach at least 1V voltage if you are using dual power supply. Operating the 6 inputs requires 6 inputs. It has a Drain to Source resistance of 180Ohm ohms. It belongs to the series Automotive, AEC-Q100.
74HC4053PW-Q100,11 Features
Switch Circuit: SPDT
16μA Supply Current
-3db Bandwidth: 170MHz
Drain-to-Source resistance: 180Ohm
74HC4053PW-Q100,11 Applications
  • Isolation
  • Imaging
  • CSU
  • Power routing
  • Battery-powered systems
  • Residential Gateways, Home Gateway/Router
  • Frame Relay Equipment
  • Intelligent PBX
  • HDTV
  • High-Voltage
Step5Bar-code shipping tag
74HC4053PW-Q100,11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    172.98879mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    140Ohm
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    74HC4053
  • Pin Count
    16
  • Number of Circuits
    3
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Operating Supply Current
    16μA
  • Power Dissipation
    500mW
  • Propagation Delay
    60 ns
  • Turn On Delay Time
    90 ns
  • Logic Function
    Demultiplexer, Multiplexer
  • Number of Inputs
    6
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2V~10V ±1.5V~5V
  • Supply Type
    Dual, Single
  • Max Dual Supply Voltage
    5V
  • -3db Bandwidth
    170MHz
  • On-State Resistance (Max)
    120Ohm
  • Min Dual Supply Voltage
    1V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    2:1
  • Number of Input Lines
    2
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    100nA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    3.5pF
  • Switch Circuit
    SPDT
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    31ns, 29ns
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    6 Ω
  • Crosstalk
    -60dB @ 1MHz
  • Drain to Source Resistance
    180Ohm