  • 74HC14D-Q100,118
74HC14D-Q100,118
advertisement
Manufacturer No:
74HC14D-Q100,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74HC14D-Q100,118
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74HC14D-Q100,118
Description:
Gates & Inverters 25mA mA 2V~6V V
Purchasing and Inquiry
74HC14D-Q100,118 Overview
Due to its 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packaging, the part is convenient for international shipping. This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. Based on the Inverter logic principle, it works. A voltage of 2V~6V is needed to ensure full function of the part. Operational temperature extended around -40°C~125°C. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. The high and low state of output current is 5.2mA 5.2mA. This item is from the Automotive, AEC-Q100, 74HC series. In total, there have been 14 terminations. A significant improvement in the user experience can be achieved by the part since it has 6 functions. In HC/UH, this chip plays an important role. Use 74HC14 to search for device variants. An injection of 14 pins is performed into the body of the part. For details about the functions of 14 pins, please refer to the datasheets. This device is composed of 6 circuits. Supplying the device requires a minimum voltage of 2V. Vsup reaches its maximum value at 6V. There is 25mA output current rated for the device. Standing by mode draws 2μA watts of current. In addition, it has Schmitt Trigger.
74HC14D-Q100,118 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
HC/UH Family
Output Current: 25mA
74HC14D-Q100,118 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74HC14D-Q100,118 Gates and Inverters applications.
  • Residual current/leakage current protection
  • Cell phone
  • Remote monitoring
  • Island protection
  • Grid adaptation function
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Illumination
  • Car
  • Air conditioner
  • Printer
Step5Bar-code shipping tag
74HC14D-Q100,118
    Select All
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    21ns @ 6V, 50pF
  • Propagation Delay (tpd)
    190 ns
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.2V
  • Logic Level - High
    1.5V ~ 4.2V
  • Current - Quiescent (Max)
    2μA
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 74HC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold/Silver (Ni/Pd/Au/Ag)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    74HC14
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Output Current
    25mA
  • Current - Output High, Low
    5.2mA 5.2mA