  • 74F823SC
74F823SC
advertisement
Manufacturer No:
74F823SC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F823SC
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
74F823SC
Description:
4.5V~5.5V 160MHz D-Type Flip Flop 74F823 24 Pins 100mA 74F Series 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F823SC Overview
The flip flop is packaged in a case of 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width). A package named Tubeincludes it. It is configured with Tri-State, Non-Invertedas an output. The trigger configured with it uses Positive Edge. Surface Mountis occupied by this electronic component. It operates with a supply voltage of 4.5V~5.5V. Currently, the operating temperature is 0°C~70°C TA. This electronic flip flop is of type D-Type. In terms of FPGAs, it belongs to the 74F series. It should not exceed 160MHzin its output frequency. D latch consists of 1 elements. As a result, it consumes 100mA quiescent current and is not affected by external forces. Members of the 74F823family make up this object. It is mounted by the way of Surface Mount. It is designed with 24 pins. This device has the clock edge trigger type of Positive Edge. Its superior flexibility is attributed to its use of 9 circuits. If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at 5V. Currently, there are 2 lines of input.
74F823SC Features
Tube package
74F series
24 pins
74F823SC Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F823SC Flip Flops applications.
  • Data storage
  • Frequency Divider circuits
  • Memory
  • Single Down Count-Control Line
  • Latch-up performance
  • Modulo – n – counter
  • 2 – Bit synchronous counter
  • Asynchronous counter
  • Bus hold
  • Registers
Step5Bar-code shipping tag
74F823SC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F823SC.
    Select All
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    74F
  • Type
    D-Type
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F823
  • Function
    Master Reset
  • Output Type
    Tri-State, Non-Inverted
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Number of Circuits
    9
  • Clock Frequency
    160MHz
  • Propagation Delay
    9.5 ns
  • Turn On Delay Time
    5.6 ns
  • Logic Function
    D-Type, Flip-Flop
  • Current - Quiescent (Iq)
    100mA
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    9.5ns @ 5V, 50pF