  • 74F574SJ
74F574SJ
advertisement
Manufacturer No:
74F574SJ
HK JDW NO:
699-74F574SJ
Package:
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F574SJ
Description:
4.5V~5.5V 100MHz D-Type Flip Flop DUAL 86mA 74F Series 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F574SJ Overview
The item is packaged in 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)cases. As part of the package Tube, it is embedded. This output is configured with Tri-State, Non-Inverted. JK flip flop uses Positive Edgeas the trigger. Surface Mountis in the way of this electric part. With a supply voltage of 4.5V~5.5V volts, it operates. It is at 0°C~70°C TAdegrees Celsius that the system is operating. There is D-Type type of electronic flip flop associated with this device. This type of FPGA is a part of the 74F series. You should not exceed 100MHzin its output frequency. The list contains 1 elements. It consumes 86mA of quiescent 20terminations have occurred. A voltage of 5V is used to power it. This D flip flop belongs to the family of F/FAST. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 5.5V. Normally, the supply voltage (Vsup) should be kept above 4.5V. This flip flop has a total of 2ports. Additionally, you may refer to the D latch's additional BROADSIDE VERSION OF 374.
74F574SJ Features
Tube package
74F series
74F574SJ Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F574SJ Flip Flops applications.
  • Data transfer
  • ESD performance
  • Load Control
  • Digital electronics systems
  • Frequency Dividers
  • Memory
  • Counters
  • Dynamic threshold performance
  • Matched Rise and Fall
  • Storage Registers
Step5Bar-code shipping tag
74F574SJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F574SJ.
  • Package / Case
    20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Series
    74F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    D-Type
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    BROADSIDE VERSION OF 374
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Function
    Standard
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Output Type
    Tri-State, Non-Inverted
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Ports
    2
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Family
    F/FAST
  • Current - Quiescent (Iq)
    86mA
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Output Polarity
    TRUE
  • Number of Bits per Element
    8
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    8.5ns @ 5V, 50pF
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Width
    5.3mm