  • 74F534SJ
74F534SJ
advertisement
Manufacturer No:
74F534SJ
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F534SJ
Package:
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F534SJ
Description:
4.5V~5.5V 100MHz 8 Bit D-Type Flip Flop 74F534 20 Pins 86mA 74F Series 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F534SJ Overview
In the form of 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width), it has been packaged. It is contained within the Tubepackage. T flip flop uses Tri-State, Invertedas the output. The trigger configured with it uses Positive Edge. This electronic part is mounted in the way of Surface Mount. A voltage of 4.5V~5.5Vis used as the supply voltage. In the operating environment, the temperature is 0°C~70°C TA. D-Typedescribes this flip flop. FPGAs belonging to the 74Fseries contain this type of chip. Its output frequency should not exceed 100MHz Hz. A total of 1elements are contained within it. It consumes 86mA of quiescent current without being affected by external factors. This D latch belongs to the family of 74F534. Surface Mount mounts this electronic component. The electronic flip flop is designed with pins 20. This device exhibits a clock edge trigger type of Positive Edge. The flip flop is designed with 8bits. The superior flexibility is achieved through the use of 8 circuits. In order to ensure high efficiency, the supply voltage should remain at 5V. It operates with 8 output lines. A total of 1input lines have been provided. A -3mAis set for the high level output current. The low level output current is set to 24mA. The operating temperature should be lower than 70°C. In order for the system to operate properly, the temperature should be higher than 0°C. Initially, it requires a voltage of 4.5V as the minimum supply voltage. There is a maximum voltage support of 5.5V. It is possible to achieve 100MHz frequencies.
74F534SJ Features
Tube package
74F series
20 pins
8 Bits
74F534SJ Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F534SJ Flip Flops applications.
  • Data Synchronizers
  • Count Modes
  • Communications
  • Single Up Count-Control Line
  • ESCC
  • Test & Measurement
  • Pattern generators
  • Shift registers
  • Set-reset capability
  • ATE
Step5Bar-code shipping tag
74F534SJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F534SJ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Propagation Delay
    8.5 ns
  • Turn On Delay Time
    6.5 ns
  • Logic Function
    D-Type, Flip-Flop
  • Current - Quiescent (Iq)
    86mA
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Number of Bits per Element
    8
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    8.5ns @ 5V, 50pF
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • High Level Output Current
    -3mA
  • Low Level Output Current
    24mA
  • Number of Input Lines
    1
  • Number of Output Lines
    8
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Supplier Device Package
    20-SOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    D-Type
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    74F534
  • Function
    Standard
  • Output Type
    Tri-State, Inverted
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Inverting
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V