  • 74ACT240SJ
74ACT240SJ
advertisement
Manufacturer No:
74ACT240SJ
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74ACT240SJ
Package:
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74ACT240SJ
Purchasing and Inquiry
74ACT240SJ Overview
Logical driver uses a neat 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package. Tube external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74ACT series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. This electronic part belongs to the ACT family of parts. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 4 bits for each element. You can search "74ACT240" for other related electrical components. In quiescent state, the electronic part uses 4μA. To run the part safely and stably in a circuit, 5V recommends users apply 5V on the logical driver. Wireless transceiver is able to output 3 lines. Because of its 8 lines level input capability, buffer IC is more cost-effective on transimitting signals.
74ACT240SJ Features
74ACT240SJ Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74ACT240SJ Buffers & Transceivers applications.
  • Point-to-point networking
  • Structural bonding
  • Wireless 3D game
  • Wireless smart house
  • Indoor ad hoc meeting
  • LAN, SAN, WAN (local, storage, work area networks)
  • WDM transmission
  • Bar, KTV wireless entertainment
  • Satellite communications networks
  • Precision geodetic measurement
Step5Bar-code shipping tag
74ACT240SJ
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    481.5mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74ACT
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    20
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74ACT240
  • Output Type
    3-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    8.5 ns
  • Quiescent Current
    4μA
  • Turn On Delay Time
    10.5 ns
  • Family
    ACT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA