  • 72V851L10TFG8
72V851L10TFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V851L10TFG8
HK JDW NO:
378-72V851L10TFG8
Package:
LQFP
Datasheet:
72V851L10TFG8
Description:
3.3V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V851L10TFG8 Overview
You will find FIFO memory chip in the LQFP package.The recommended mounting way is Surface Mount .As far as the operation pins are concerned, they are 64 pins.For its operation, 40mA is the maximum current required.In order to maximize efficiency, the supply voltage should be set to 3.3V .At a minimum working temperature of 0°C degrees Celsius, FIFO is guaranteed to operate reliably.By using a memory logic's maximum operating temperature of 70°C degrees Celsius, stable operation can be achieved.The FIFO memory chip may be operated at very low supply voltages, such as3V volts.The memory logic's maximum supply voltage is 3.6V volts.Despite a frequency of 100MHz , it is capable of maintaining good accuracy.
72V851L10TFG8 Features
72V851L10TFG8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V851L10TFG8 FIFOs Memory applications.
  • Game Consoles
  • Routers
  • Analog-to-digital converters
  • Medical Monitoring Device
  • Disk Controllers
  • Measurement Equipment
  • Character generators
  • Notebook
  • One assembly
  • GPS Offender Tracking
Step5Bar-code shipping tag
72V851L10TFG8
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2008
  • Part Status
    Discontinued
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    100MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Max Supply Current
    40mA
  • Access Time
    6.5 ns
  • Direction
    Bidirectional
  • Density
    144 kb
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    9b
  • Bus Directional
    Bidirectional
  • Retransmit Capability
    No
  • FWFT Support
    No
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm