  • 72V84L15PA
72V84L15PA
advertisement
Manufacturer No:
72V84L15PA
HK JDW NO:
668-72V84L15PA
Package:
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
72V84L15PA
Description:
72V84 FIFO memory IC72V Series 72K 4K x 9 x 215ns
Purchasing and Inquiry
72V84L15PA Overview
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) is a package that contains FIFO memory chip.You'll find it packaged in the shape of a Tube .Apps and data can be stored in the 72K 4K x 9 x 2 memory of the FIFO chip.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .For operation, a voltage of 3V~3.6V is used.The 72V series is represented by this memory logic.In this case, the FIFO's maximum supply current is 100mA .FIFO's FIFO's maximumMemory IC is a member of the 72V84 family.
72V84L15PA Features
72K 4K x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V84
72V84L15PA Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V84L15PA FIFOs Memory applications.
  • Temporary storage elements
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • IP Camera Buffer
  • GPS Offender Tracking
  • Computer networks
  • Medical Monitoring Device
  • Notebook
  • Laser Receiver System
  • A/D output buffers
  • Measurement Equipment
Step5Bar-code shipping tag
72V84L15PA
  • Package / Case
    56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Supplier Device Package
    56-TSSOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V84
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    100mA
  • Memory Size
    72K 4K x 9 x 2
  • Access Time
    15ns
  • Data Rate
    40MHz