  • 72V845L15PFGI
72V845L15PFGI
advertisement
Manufacturer No:
72V845L15PFGI
HK JDW NO:
668-72V845L15PFGI
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V845L15PFGI
Description:
72V845 FIFO memory IC72V Series 144K 4K x 18 x 210ns
Purchasing and Inquiry
72V845L15PFGI Overview
128-LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.There's a Tray on the package.A memory of 144K 4K x 18 x 2 is available for storing applications and data on this FIFO chip.The temperature should be adjusted to -40°C~85°C in order to ensure reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.For operation, a voltage of 3V~3.6V is used.The 72V series includes this memory logic.Memory IC's maximum operating supply current is 60mA .This object belongs to the family 72V845 .
72V845L15PFGI Features
144K 4K x 18 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V845
72V845L15PFGI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V845L15PFGI FIFOs Memory applications.
  • Programmable Logic Controller
  • Computer networks
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Test Equipment
  • Multi-stage synchronizer
  • Firmware loaders
  • Magnetic memories
  • Telecommunication
  • Disk Controllers
  • Product traceability
Step5Bar-code shipping tag
72V845L15PFGI
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V845
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    144K 4K x 18 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz