  • 72V841L15TFI8
72V841L15TFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V841L15TFI8
HK JDW NO:
668-72V841L15TFI8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V841L15TFI8
Description:
72V841 FIFO memory IC72V Series 72K 4K x 9 x 210ns
Purchasing and Inquiry
72V841L15TFI8 Overview
FIFO memory chip is included in the 64-LQFP package.The package comes in a case of Tape & Reel (TR) .There is a memory of 72K 4K x 9 x 2 available for storing data and applications.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to -40°C~85°C .The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .It uses a supply voltage of 3V~3.6V to operate.The 72V series comprises this memory logic.There is a FIFO's maximum operating supply current of 40mA .The 72V841 family contains this item.
72V841L15TFI8 Features
72K 4K x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V841
72V841L15TFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V841L15TFI8 FIFOs Memory applications.
  • Test Equipment
  • Computers
  • Digital buffering
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Computer networks
  • Temporary storage elements
  • TVs
  • Battery Charger
  • Laser Receiver System
  • GPS Offender Tracking
Step5Bar-code shipping tag
72V841L15TFI8
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V841
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    72K 4K x 9 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz