  • 72V841L10TFG8
72V841L10TFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V841L10TFG8
HK JDW NO:
668-72V841L10TFG8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V841L10TFG8
Description:
72V841 FIFO memory IC72V Series 72K 4K x 9 x 26.5ns
Purchasing and Inquiry
72V841L10TFG8 Overview
You can find FIFO memory chip in the 64-LQFP package.You'll find it packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .A FIFO chip's memory is 72K 4K x 9 x 2 , which may be used to store applications and data.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.It uses a supply voltage of 3V~3.6V to operate.The 72V series comprises this memory logic.Memory IC's maximum operating supply current is 40mA .Memory IC belongs to the family of 72V841 .
72V841L10TFG8 Features
72K 4K x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V841
72V841L10TFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V841L10TFG8 FIFOs Memory applications.
  • Data
  • Product traceability
  • Optical memories
  • IP Radio
  • Routers
  • Cardiac Monitoring Device
  • Network switching/routing
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • IP Camera Buffer
  • Emulators
Step5Bar-code shipping tag
72V841L10TFG8
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V841
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    72K 4K x 9 x 2
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz