  • 72V831L10TFG8
72V831L10TFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V831L10TFG8
HK JDW NO:
668-72V831L10TFG8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V831L10TFG8
Description:
72V831 FIFO memory IC72V Series 36K 2K x 9 x 26.5ns
Purchasing and Inquiry
72V831L10TFG8 Overview
This package is included in 64-LQFP .In terms of packaging, it comes in Tape & Reel (TR) cases.A FIFO chip's memory is 36K 2K x 9 x 2 , which may be used to store applications and data.Regulating the temperature to 0°C~70°C ensures reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.Operating voltage is 3V~3.6V .The 72V series includes this memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 40mA .This object belongs to the family 72V831 .
72V831L10TFG8 Features
36K 2K x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V831
72V831L10TFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V831L10TFG8 FIFOs Memory applications.
  • Extended product life cycle
  • Analog-to-digital converters
  • Network bridges
  • Portable Information Devices
  • Controlled baseline
  • Product traceability
  • Address mapping
  • Smart Meter
  • Video Processing
  • Data
Step5Bar-code shipping tag
72V831L10TFG8
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V831
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    36K 2K x 9 x 2
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz