  • 72V831L10PFG
72V831L10PFG
advertisement
Manufacturer No:
72V831L10PFG
HK JDW NO:
668-72V831L10PFG
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V831L10PFG
Description:
72V831 FIFO memory IC72V Series 36K 2K x 9 x 26.5ns
Purchasing and Inquiry
72V831L10PFG Overview
You can find FIFO memory chip in package 64-LQFP .In the shape of a Tray , it's packaged.There is a memory of 36K 2K x 9 x 2 on the FIFO chip that can be used to store applications and data.The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.For operation, a voltage of 3V~3.6V is used.This memory logic is part of the 72V series.40mA is memory IC's maximum operating supply current.Memory IC is a member of the 72V831 family.
72V831L10PFG Features
36K 2K x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V831
72V831L10PFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V831L10PFG FIFOs Memory applications.
  • Network bridges
  • Code converters
  • Alarm System
  • Communications
  • Programmable Logic Controller
  • Address mapping
  • Video
  • GPS Offender Tracking
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Medical Monitoring Device
Step5Bar-code shipping tag
72V831L10PFG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V831
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    36K 2K x 9 x 2
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz