  • 72V825L15PFI
72V825L15PFI
advertisement
Manufacturer No:
72V825L15PFI
HK JDW NO:
668-72V825L15PFI
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V825L15PFI
Description:
72V825 FIFO memory IC72V Series 36K 1K x 18 x 210ns
Purchasing and Inquiry
72V825L15PFI Overview
FIFO memory chip can be found in the 128-LQFP package.In the shape of a Tray , it's packaged.In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 36K 1K x 18 x 2 , which can be used to store applications and data.The temperature should be kept at -40°C~85°C to ensure reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .A 3V~3.6V supply voltage is required to power it.The 72V series comprises this memory logic.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 60mA .Memory IC is a member of the 72V825 family.
72V825L15PFI Features
36K 1K x 18 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V825
72V825L15PFI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V825L15PFI FIFOs Memory applications.
  • Smart Meter
  • Data communications
  • Video time base correction
  • Firmware loaders
  • Laser Receiver System
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Computers
  • Network bridges
  • Tape controllers
  • Portable Information Devices
Step5Bar-code shipping tag
72V825L15PFI
    Select All
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V825
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    36K 1K x 18 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz