  • 72V811L10TF8
72V811L10TF8
advertisement
Manufacturer No:
72V811L10TF8
HK JDW NO:
668-72V811L10TF8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V811L10TF8
Description:
72V811 FIFO memory IC72V Series 9K 512 x 9 x 26.5ns
Purchasing and Inquiry
72V811L10TF8 Overview
You can find FIFO memory chip in package 64-LQFP .This FIFO memory chip is packaged as a Tape & Reel (TR) .In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 9K 512 x 9 x 2 .The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .A supply voltage of 3V~3.6V is required for its operation.It is a member of the 72V series .In this case, the FIFO's maximum supply current is 40mA .FIFO's FIFO's maximumA member of the 72V811 family, it has the following characteristics.
72V811L10TF8 Features
9K 512 x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V811
72V811L10TF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V811L10TF8 FIFOs Memory applications.
  • Smart Meter
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Game Controller
  • Buses
  • Microprogramming
  • Wireless
  • Routers
  • High-speed disk
  • Computer Systems
  • Temporary storage elements
Step5Bar-code shipping tag
72V811L10TF8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V811
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    9K 512 x 9 x 2
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz