  • 72V811L10TF8
72V811L10TF8
advertisement
Manufacturer No:
72V811L10TF8
HK JDW NO:
378-72V811L10TF8
Package:
LQFP
Datasheet:
72V811L10TF8
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V811L10TF8 Overview
This package is included in LQFP .The package comes in a case of Tape & Reel .Mounting it in the Surface Mount way is recommended.A supply voltage of 3.3V allows for high efficiency.In FIFO means, there are 64 terminations.Operation pins are 64 .In order to operate it, it requires 40mA volts of current.When setting the supply voltage to 3.3V , you will achieve FIFO's maximum efficiency.In order to ensure reliability, FIFO is maintained at 0°C degrees Celsius at all times.The stable operation is enabled by the memory logic's maximum operating temperature of 70°C °C.In FIFOs , this gadget is self-contained.The IC of the part is OTHER FIFO memory type.There is a possibility that FIFO can operate at very low supply voltages, such as 3V V.The FIFO memory chip is capable of handling maximum supply voltages of 3.6V volts.There are a total of 64 pins on this board.A frequency of 100MHz is sufficient to maintain good accuracy.It is recommended that the FIFO memory's maximum value be set to 100MHz .
72V811L10TF8 Features
FIFOs category
Frequency at most
72V811L10TF8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V811L10TF8 FIFOs Memory applications.
  • A/D output buffers
  • Tape controllers
  • Consumer Systems
  • Disk Controllers
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Notebook
  • Test site
  • Game Consoles
  • Laser Receiver System
  • Data
Step5Bar-code shipping tag
72V811L10TF8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Max Supply Current
    40mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    512X9
  • Density
    9 kb
  • Standby Current-Max
    0.01A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    9b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Bidirectional
  • FWFT Support
    No
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm