  • 72V70810TFG8
72V70810TFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V70810TFG8
HK JDW NO:
668-72V70810TFG8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V70810TFG8
Description:
3V~3.6V 72V70810 Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
72V70810TFG8 Overview
It is included in the 64-LQFP in order to save board space.The package is packaged in the manner of Tape & Reel (TR).Digital switch ic uses a Surface Mount mounting method.A digital IC Multiplexer is used as the analog component of the multiplexers.When the operating temperature is kept at -40°C~85°C, the machine will not be sensturn signal switchive to external influences.The turn signal switch is designed for use with a 3V~3.6V supply voltage, which gives it a lot of flexibility.These multiplexers are members of the 72V series, which provide extensive application potential.You can also find related parts by using its logic switch base part number of 72V70810.
72V70810TFG8 Features
Supplied in the 64-LQFP package
72V70810TFG8 Applications
  • PCIe
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
  • Time division multiplexing system
  • To select different devices in microprocessor input
  • Image transmission
  • RF-based home automation system
  • Electronic circuits
  • Solenoid cooling fan
  • Decimal decoder
  • CNC machines
Step5Bar-code shipping tag
72V70810TFG8
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V