  • 72V3690L7-5BBI
72V3690L7-5BBI
advertisement
Manufacturer No:
72V3690L7-5BBI
HK JDW NO:
668-72V3690L7-5BBI
Package:
144-BGA
Datasheet:
72V3690L7-5BBI
Description:
72V3690 FIFO memory IC72V Series 1.125M 32K x 365ns
Purchasing and Inquiry
72V3690L7-5BBI Overview
The 144-BGA package contains FIFO memory chip.This FIFO memory chip is packaged as a Tray .In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 1.125M 32K x 36 .Regulating the temperature to -40°C~85°C ensures reliable operation.There is a mounting type of Surface Mount on the FIFO memory.A 3.15V~3.45V supply voltage is required to power it.The memory logic belongs to the series 72V .This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 40mA .The 72V3690 family of integers consists of this type.
72V3690L7-5BBI Features
1.125M 32K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3690
72V3690L7-5BBI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3690L7-5BBI FIFOs Memory applications.
  • Industrial Systems
  • IP Camera Buffer
  • Switches
  • Communications Systems
  • Code converters
  • Networking
  • Notebook
  • Queues for communication systems
  • Consumer
  • GPS Offender Tracking
Step5Bar-code shipping tag
72V3690L7-5BBI
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    144-BGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3690
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    1.125M 32K x 36
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz