  • 72V3690L6BB
72V3690L6BB
advertisement
Manufacturer No:
72V3690L6BB
HK JDW NO:
668-72V3690L6BB
Package:
144-BGA
Datasheet:
72V3690L6BB
Description:
72V3690 FIFO memory IC72V Series 1.152M 32K x 364ns
Purchasing and Inquiry
72V3690L6BB Overview
FIFO memory chip is included in the 144-BGA package.Tray case is used for packaging.There is a memory of 1.152M 32K x 36 available for storing data and applications.It is advisable to regulate the temperature to 0°C~70°C to ensure reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.A supply voltage of 3.15V~3.45V is required for its operation.This memory logic is part of the 72V series.40mA is the FIFO's maximum operating supply current.This object belongs to the family 72V3690 .
72V3690L6BB Features
1.152M 32K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3690
72V3690L6BB Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3690L6BB FIFOs Memory applications.
  • Cameras
  • Queues for communication systems
  • Communications Systems
  • Code converters
  • Emulators
  • Firmware loaders
  • MP3 Interface for Automobile
  • Consumer Systems
  • Network bridges
  • Video time base correction
Step5Bar-code shipping tag
72V3690L6BB
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    144-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3690
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    1.152M 32K x 36
  • Access Time
    4ns
  • Data Rate
    166MHz