  • 72V3680L6PFG8
72V3680L6PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V3680L6PFG8
HK JDW NO:
668-72V3680L6PFG8
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V3680L6PFG8
Description:
72V3680 FIFO memory IC72V Series 576K 16K x 364ns
Purchasing and Inquiry
72V3680L6PFG8 Overview
128-LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.This FIFO memory chip is packaged as a Tape & Reel (TR) .Data and applications can be stored in the FIFO chip's 576K 16K x 36 memory.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.This FIFO products operates at 3.15V~3.45V volts.The 72V series is represented by this memory logic.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 40mA .In addition, it is among the members of the 72V3680 family.
72V3680L6PFG8 Features
576K 16K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3680
72V3680L6PFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3680L6PFG8 FIFOs Memory applications.
  • Consumer
  • Measurement Equipment
  • HDD
  • Data-acquisition systems
  • Computers
  • Networking
  • Disk Controllers
  • Consumer Systems
  • Portable Information Devices
  • Computer networks
Step5Bar-code shipping tag
72V3680L6PFG8
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3680
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    576K 16K x 36
  • Access Time
    4ns
  • Data Rate
    166MHz