  • 72V3680L6BB
72V3680L6BB
advertisement
Manufacturer No:
72V3680L6BB
HK JDW NO:
668-72V3680L6BB
Package:
144-BGA
Datasheet:
72V3680L6BB
Description:
72V3680 FIFO memory IC72V Series 576K 16K x 364ns
Purchasing and Inquiry
72V3680L6BB Overview
144-BGA is the package in which FIFO memory chip is contained.In the shape of a Tray , it's packaged.Apps and data can be stored in the 576K 16K x 36 memory of the FIFO chip.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.There is a mounting type of Surface Mount on the FIFO memory.Powered by a voltage of 3.15V~3.45V , it operates on a low supply voltage.A component in the 72V series, this is an memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 40mA .A member of the 72V3680 family, it has the following characteristics.
72V3680L6BB Features
576K 16K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3680
72V3680L6BB Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3680L6BB FIFOs Memory applications.
  • Event Recorder
  • Computers
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Firmware loaders
  • High-speed disk
  • Network bridges
  • Data communications
  • Switches
  • Network switching/routing
  • Code converters
Step5Bar-code shipping tag
72V3680L6BB
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    144-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3680
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    576K 16K x 36
  • Access Time
    4ns
  • Data Rate
    166MHz