  • 72V3663L15PFI8
72V3663L15PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V3663L15PFI8
HK JDW NO:
668-72V3663L15PFI8
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V3663L15PFI8
Description:
72V3663 FIFO memory IC72V Series 144K 4K x 3610ns
Purchasing and Inquiry
72V3663L15PFI8 Overview
FIFO memory chip is contained in the 128-LQFP package.There is a case Tape & Reel (TR) in which it is packaged.There is a memory of 144K 4K x 36 available for storing data and applications.It is recommended that the temperature be regulated to -40°C~85°C to ensure reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.A voltage supply of 3V~3.6V is needed to operate it.It is part of the 72V series of memory logics.It has a maximum operating supply current of 400mA .Memory IC belongs to the 72V3663 family.
72V3663L15PFI8 Features
144K 4K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3663
72V3663L15PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3663L15PFI8 FIFOs Memory applications.
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Telecommunication
  • MP3 Interface for Automobile
  • Video time base correction
  • Address mapping
  • Desktop Computers
  • Consumer
  • Game Controller
  • Microprogramming
  • Rate buffers
Step5Bar-code shipping tag
72V3663L15PFI8
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V3663
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    144K 4K x 36
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz