  • 72V3660L6PFG
72V3660L6PFG
advertisement
Manufacturer No:
72V3660L6PFG
HK JDW NO:
668-72V3660L6PFG
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V3660L6PFG
Description:
72V3660 FIFO memory IC72V Series 144K 4K x 364ns
Purchasing and Inquiry
72V3660L6PFG Overview
You can find FIFO memory chip in package 128-LQFP .In the shape of a Tray , it's packaged.In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 144K 4K x 36 , which can be used to store applications and data.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.A voltage supply of 3.15V~3.45V is needed to operate it.This memory logic is part of the 72V series.A FIFO's maximum operating supply current of 40mA is available.The 72V3660 family of integers consists of this type.
72V3660L6PFG Features
144K 4K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3660
72V3660L6PFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3660L6PFG FIFOs Memory applications.
  • TVs
  • Magnetic memories
  • Consumer
  • Cardiac Monitoring Device
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Analog-to-digital converters
  • IP Radio
  • Firmware loaders
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
Step5Bar-code shipping tag
72V3660L6PFG
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3660
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    144K 4K x 36
  • Access Time
    4ns
  • Data Rate
    166MHz