  • 72V3660L6BB
72V3660L6BB
advertisement
Manufacturer No:
72V3660L6BB
HK JDW NO:
668-72V3660L6BB
Package:
144-BGA
Datasheet:
72V3660L6BB
Description:
72V3660 FIFO memory IC72V Series 144K 4K x 364ns
Purchasing and Inquiry
72V3660L6BB Overview
This package is included in 144-BGA .In terms of packaging, it comes in Tray cases.Apps and data can be stored in the 144K 4K x 36 memory of the FIFO chip.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C .This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .For operation, it requires a supply voltage of 3.15V~3.45V .The 72V series contains this memory logic.A FIFO's maximum operating supply current of 40mA is available.In terms of its family, it is part of the 72V3660 family.
72V3660L6BB Features
144K 4K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3660
72V3660L6BB Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3660L6BB FIFOs Memory applications.
  • Networking
  • Switches
  • Consumer Systems
  • Test site
  • Temporary storage elements
  • Measurement Equipment
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Notebook
  • Wireless
  • Buses
Step5Bar-code shipping tag
72V3660L6BB
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    144-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3660
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    144K 4K x 36
  • Access Time
    4ns
  • Data Rate
    166MHz