  • 72V3650L7-5PF8
72V3650L7-5PF8
advertisement
Manufacturer No:
72V3650L7-5PF8
HK JDW NO:
668-72V3650L7-5PF8
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V3650L7-5PF8
Description:
72V3650 FIFO memory IC72V Series 72K 2K x 365ns
Purchasing and Inquiry
72V3650L7-5PF8 Overview
You can find FIFO memory chip in the 128-LQFP package.It's packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .There is a memory of 72K 2K x 36 available for storing data and applications.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.This FIFO products operates at 3.15V~3.45V volts.It is a component from the 72V series.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 40mA .A member of the 72V3650 family, it has the following characteristics.
72V3650L7-5PF8 Features
72K 2K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3650
72V3650L7-5PF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3650L7-5PF8 FIFOs Memory applications.
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Data-acquisition systems
  • Controlled baseline
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Transistors
  • Computer Systems
  • Game Consoles
  • Wireless
  • Event Recorder
  • Multi-stage synchronizer
Step5Bar-code shipping tag
72V3650L7-5PF8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3650
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    72K 2K x 36
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz