  • 72V3650L6PFG8
72V3650L6PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V3650L6PFG8
HK JDW NO:
668-72V3650L6PFG8
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V3650L6PFG8
Description:
72V3650 FIFO memory IC72V Series 72K 2K x 364ns
Purchasing and Inquiry
72V3650L6PFG8 Overview
You will find FIFO memory chip in the 128-LQFP package.Tape & Reel (TR) case is used for packaging.It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 72K 2K x 36 in their memory.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .To operate, the FIFO products requires a voltage supply of 3.15V~3.45V .It is part of the 72V series of memory logics.A FIFO's maximum operating supply current of 40mA is available.A member of the 72V3650 family, it has the following characteristics.
72V3650L6PFG8 Features
72K 2K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3650
72V3650L6PFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3650L6PFG8 FIFOs Memory applications.
  • Data
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • MP3 Interface for Automobile
  • Smart Meter
  • Alarm System
  • Test Equipment
  • Laser Receiver System
  • Signal processing
  • Multimedia
  • Data-acquisition systems
Step5Bar-code shipping tag
72V3650L6PFG8
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3650
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    72K 2K x 36
  • Access Time
    4ns
  • Data Rate
    166MHz