  • 72V3650L15PFI8
72V3650L15PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V3650L15PFI8
HK JDW NO:
668-72V3650L15PFI8
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V3650L15PFI8
Description:
72V3650 FIFO memory IC72V Series 72K 2K x 3610ns
Purchasing and Inquiry
72V3650L15PFI8 Overview
128-LQFP is a package that contains FIFO memory chip.This FIFO memory chip is packaged as a Tape & Reel (TR) .There is a memory of 72K 2K x 36 available for storing data and applications.The temperature should be kept at -40°C~85°C to ensure reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.Operating voltage is 3.15V~3.45V .The 72V series includes this memory logic.There is a maximum operating current of 40mA in memory IC's supply.In addition, it is among the members of the 72V3650 family.
72V3650L15PFI8 Features
72K 2K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3650
72V3650L15PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3650L15PFI8 FIFOs Memory applications.
  • Tape controllers
  • Transistors
  • IP Radio
  • Extended product-change notification
  • Test site
  • HDD
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Event Recorder
  • Data communications
  • Industrial Systems
Step5Bar-code shipping tag
72V3650L15PFI8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3650
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    72K 2K x 36
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz