  • 72V3622L10PFG
72V3622L10PFG
advertisement
Manufacturer No:
72V3622L10PFG
HK JDW NO:
668-72V3622L10PFG
Package:
120-LQFP
Datasheet:
72V3622L10PFG
Description:
72V3622 FIFO memory IC72V Series 9K 256 x 366.5ns
Purchasing and Inquiry
72V3622L10PFG Overview
You can find FIFO memory chip in the 120-LQFP package.Tray case is used for packaging.There is a memory of 9K 256 x 36 available for storing data and applications.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.A supply voltage of 3V~3.6V is required for its operation.It belongs to the 72V series of memory logics.Memory IC is a member of the 72V3622 family.
72V3622L10PFG Features
9K 256 x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3622
72V3622L10PFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3622L10PFG FIFOs Memory applications.
  • Character generators
  • Communications
  • MP3 Interface for Automobile
  • Optical memories
  • Look-up Tables
  • Industrial Systems
  • Test site
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Microprogramming
  • Disk Controllers
Step5Bar-code shipping tag
72V3622L10PFG
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    120-LQFP
  • Supplier Device Package
    120-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V3622
  • Memory Size
    9K 256 x 36
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz