  • 72V3611L15PFG
72V3611L15PFG
advertisement
Manufacturer No:
72V3611L15PFG
HK JDW NO:
668-72V3611L15PFG
Package:
120-LQFP
Datasheet:
72V3611L15PFG
Description:
72V3611 FIFO memory IC72V Series 2.25K 64 x 3610ns
Purchasing and Inquiry
72V3611L15PFG Overview
FIFO memory chip is contained in the 120-LQFP package.It's packaged in the shape of a Tray .It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 2.25K 64 x 36 in their memory.Regulating the temperature to 0°C~70°C ensures reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.Powered by a voltage of 3V~3.6V , it operates on a low supply voltage.The memory logic belongs to the series 72V .A FIFO's maximum operating supply current of 500μA is available.The 72V3611 family of integers consists of this type.
72V3611L15PFG Features
2.25K 64 x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3611
72V3611L15PFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3611L15PFG FIFOs Memory applications.
  • Video time base correction
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Optical memories
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Laser Receiver System
  • Notebook
  • Networking
  • Network switching/routing
  • High-speed disk
  • Data-acquisition systems
Step5Bar-code shipping tag
72V3611L15PFG
    Select All
  • Retransmit Capability
    No
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Expansion Type
    Width
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    120-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V3611
  • Current - Supply (Max)
    500μA
  • Memory Size
    2.25K 64 x 36
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz