  • 72V291L10TFG8
72V291L10TFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V291L10TFG8
HK JDW NO:
378-72V291L10TFG8
Package:
LQFP
Datasheet:
72V291L10TFG8
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V291L10TFG8 Overview
FIFO memory chip can be found in the LQFP package.A Surface Mount mounting method is recommended.An input voltage of 3.3V results in high efficiency.As a result of this, FIFO means contains 64 terminations.The operation pins are 64 pins.There is a maximum current requirement of 55mA for its operation.A voltage of 3.3V should be used for FIFO's maximum efficiency.The FIFO products must be run at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius to ensure reliability.Its maximum operating temperature of 70°C °C ensures stable operation.The gadget is self-contained and can be found in FIFOs .This part has a memory type of OTHER FIFO .FIFO may operate at very low supply voltages, such as 3V volts.This FIFO memory chip can handle maximum supply voltages of 3.6V volts.Approximately 64 pins are attached to it.Normally, the FIFO memory's maximum value is 100MHz .
72V291L10TFG8 Features
FIFOs category
Frequency at most
72V291L10TFG8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V291L10TFG8 FIFOs Memory applications.
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Communications Systems
  • Industrial Systems
  • Network bridges
  • Wireless
  • A/D output buffers
  • Telecommunication
  • Battery Charger
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Computer Systems
Step5Bar-code shipping tag
72V291L10TFG8
    Select All
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Max Supply Current
    55mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    128KX9
  • Standby Current-Max
    0.02A