  • 72V285L10TFG8
72V285L10TFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V285L10TFG8
HK JDW NO:
668-72V285L10TFG8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V285L10TFG8
Description:
72V285 FIFO memory IC72V Series 1.125M 64K x 186.5ns
Purchasing and Inquiry
72V285L10TFG8 Overview
You can find FIFO memory chip in the 64-LQFP package.The package comes in a case of Tape & Reel (TR) .In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 1.125M 64K x 18 .It is advisable to regulate the temperature to 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.A 3V~3.6V supply voltage is required to power it.A component in the 72V series, this is an memory logic.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 60mA .The 72V285 family of integers consists of this type.
72V285L10TFG8 Features
1.125M 64K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V285
72V285L10TFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V285L10TFG8 FIFOs Memory applications.
  • Communications Systems
  • Extended product life cycle
  • Temporary storage elements
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Data
  • Consumer
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • One assembly
  • Data-acquisition systems
  • Microprogramming
Step5Bar-code shipping tag
72V285L10TFG8
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V285
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    1.125M 64K x 18
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz