  • 72V283L7-5BC
72V283L7-5BC
advertisement
Manufacturer No:
72V283L7-5BC
HK JDW NO:
668-72V283L7-5BC
Package:
100-LBGA
Datasheet:
72V283L7-5BC
Description:
72V283 FIFO memory IC72V Series 576K 32K x 18 64K x 95ns
Purchasing and Inquiry
72V283L7-5BC Overview
You will find FIFO memory chip in the 100-LBGA package.In the shape of a Tray , it's packaged.There is a memory of 576K 32K x 18 64K x 9 on the FIFO chip that can be used to store applications and data.It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .Operation is based on a supply voltage of 3.15V~3.45V .This memory logic is part of the 72V series.It has a maximum operating supply current of 35mA .A member of the 72V283 family, it has the following characteristics.
72V283L7-5BC Features
576K 32K x 18 64K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V283
72V283L7-5BC Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V283L7-5BC FIFOs Memory applications.
  • Magnetic memories
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Network switching/routing
  • Cameras
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Smart Meter
  • GPS Offender Tracking
  • Consumer
  • Look-up Tables
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
Step5Bar-code shipping tag
72V283L7-5BC
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    100-LBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V283
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    576K 32K x 18 64K x 9
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz