  • 72V281L20TF
72V281L20TF
advertisement
Manufacturer No:
72V281L20TF
HK JDW NO:
668-72V281L20TF
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V281L20TF
Description:
72V281 FIFO memory IC72V Series 576K 64K x 912ns
Purchasing and Inquiry
72V281L20TF Overview
64-LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.In this case, it is packaged in case number Tray .The FIFO chips have a memory of 576K 64K x 9 that can be used to store applications and data.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .A 3V~3.6V supply voltage is required to power it.It is part of the 72V series of memory logics.There is a FIFO's maximum operating supply current of 55mA .A member of the 72V281 family, it has the following characteristics.
72V281L20TF Features
576K 64K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V281
72V281L20TF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V281L20TF FIFOs Memory applications.
  • Medical Monitoring Device
  • Test site
  • Controlled baseline
  • Networking
  • Switches
  • One assembly
  • Data communications
  • Measurement Equipment
  • Optical memories
  • Buses
Step5Bar-code shipping tag
72V281L20TF
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V281
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Memory Size
    576K 64K x 9
  • Access Time
    12ns
  • Data Rate
    50MHz