  • 72V281L10TFG
72V281L10TFG
advertisement
Manufacturer No:
72V281L10TFG
HK JDW NO:
378-72V281L10TFG
Package:
LQFP
Datasheet:
72V281L10TFG
Description:
3.3V 64 Pin FIFO memory IC8.1kB6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V281L10TFG Overview
The LQFP package contains FIFO memory chip.In this case, it is packaged in case number Bulk .In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 8.1kB , which can be used to store applications and data.It is pointing in the direction of Surface Mount .The operation pins are 64 pins.The maximum current required for its operation is 55mA .Set the supply voltage to 3.3V to ensure FIFO's maximum efficiency.It is designed to run at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius to ensure reliability.By operating at a temperature of 70°C °C, the FIFO products is capable of stable operation.If the supply voltage is very low, such as 3V V, FIFO may be able to operate.The memory logic's maximum supply voltage is 3.6V volts.During normal operation, the FIFO memory's maximum value is 100MHz .Through the use of 1 circuits, FIFO memory chip is able to achieve enhanced flexibility.
72V281L10TFG Features
8.1kB memory size
Frequency at most
72V281L10TFG Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V281L10TFG FIFOs Memory applications.
  • Optical memories
  • Programmable Logic Controller
  • MP3 Interface for Automobile
  • Game Consoles
  • Alarm System
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Laser Receiver System
  • Telecommunication
  • Video Processing
  • Microprogramming
Step5Bar-code shipping tag
72V281L10TFG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    8.1kB
  • Max Supply Current
    55mA
  • Frequency (Max)
    100MHz